حدیث وحی

    یکشنبه, 25 آذر 1397

ترویج افکار منحط به نام دین

در ماه محرم و عزاداری‌های حسینی هستیم. جامعه دینی ما امروز بیش از هر زمانی در معرض سطحي‌نگری، شعارگرایی و غفلت از ارزش‌های واقعی دین و برجسته کردن امور غیر دینی به نام دین است؛ این حرکت اتفاقی پدید نیامده و مردم به میل خود به آن روی نیاورده اند، بلکه ریشه در نیازهای قدرت به این گونه اعمال و عقاید دارد.در این فضا جایی برای خردگرایی نیست و از عقاید مذهبی سوء استفاده می‌شود و صورت‌هایی از دین ترویج می‌شود که به وضع موجود آسیب نرساند ....

به عنوان نمونه از ارزش‌های واقعی دین چون صداقت، حریت، مسئولیت شناسی که به نقد قدرت می‌پردازد و بافت‌های نهادهایی از قدرت را دچار بهم ریختگی می‌کند، غفلت می‌شود و جای آن‌ها را دروغ، تهمت به مخالف می‌گیرد؛ در محیط‌های دینی عقاید شگفت انگیز و محیرالعقول رواج می‌یابد و روحانیان و مداحان وابسته به قدرت به نقل داستان‌هایی خردستیز و امور افسانه گونه می‌پردازند.
جامعه دینی از دو جهت با این مشکل فزاینده روبرو است. از سویی برخی از دست اندر کاران سیاسی به دلیل ضعف‌ها و ندانم کاری‌ها و بحران مشروعیت ناچارند هرچه بیشتر خود را به شعائر دینی بچسبانند و از اموری استفاده کنند که به کار آنان وجاهت ببخشد و جامعه دینی را به خود جلب کند؛ اموری از قبیل کشف و شهود و شفا یافتن افراد توسط صاحبان قدرت، استفاده از مهدویت برای وجاهت دادن به کارها و فریب مردم با اموری معجزه گونه و ماورایی. و از سویی این سطحی نگری و شعارگرایی در سطح رسانه ملی خواسته یا ناخواسته ترویج می‌شود.
با مروری بر ادعاها و نمونه‌های دوره اخیر می‌بینیم کم نبوده‌اند اشخاص و جریاناتی که کوشیده‌اند از عقایدی مانند مهدویت سوء استفاده نموده و عده‌ای ساده‌لوح را گِرد خود جمع کنند.
بدون شک اگر اعتقادات مذهبی در جایگاه خود قرار نگیرد و هر روز سخن از امور شگفت انگیز و غیر قابل تفسیر در جهت اهداف دنیوی رواج یابد، زمینه انحراف دینی و ترویج خرافات فراهم می‌شود و مرزی بین دین و خرافات باقی نمی‌ماند. ممکن است که اصحاب قدرت با این کارها مشکل این مرحله خود را حل کنند، اما این اعمال در آینده نه چندان دور جامعه دینی را چنان به انحطاط می‌کشاند که زمینه دین گریزی و دین ستیزی گسترده را فراهم می‌کند و اولیات دین را زیر سوال می‌برد.
اگر عقلانیت و منطق علمی و فضای نقد و بررسی در جوامع مذهبی مبنای عقاید نباشد، دست‌آویز فراوانی برای اشخاص و جریانات طمّاع و مغرض فراهم می‌سازد. ترویجِ شعاریِ دین و بسته اندیشی و دامن زدن به عوام‌گرایی و خواب و رؤیا و خرافات به ویژه در زمینة معارف دینی، علاوه بر آنکه نتایج تلاش‌های دینی را بر باد می‌دهد، جامعه مذهبی را دچار خطر سست اعتقادی و سپس بی‌اعتقادی می‌کند.
از سوی دیگر، آموزه انتظار و اعتقاد به مهدویت، ‌که مایه امیدواری و استواری شیعیان و تقویت روحیه ستم‌ستیزی و به وجود آمدن قیام‌های بزرگ بوده، موجب سوء استفاده، انحراف و تحریف و ترویج خرافات هم بوده است. بي‌شك اگر دامن اعتقادات مذهبی از خرافات و اوهام پیراسته نگردد، به دست‌آویز مناسبی برای اشخاص و جریانات طمّاع و مغرض تبدیل می‌شود. شگفت‌آور آنکه هر بار که شرایط اجتماعی و سیاسی نابسامان، و اوضاع برای مردم سخت و شکننده و یأس‌آور می‌شود، توجه به منجی بیشتر می‌گردد و همین امر زمینه را فراهم می‌کند که عده‌ای شیاد از اعتقاد مردم سوء استفاده کرده و با ادعای مهدویت یا ملاقات با آن حضرت و به بهانه حل مشکلات و بحران‌های روحی مردم، در پی اهداف شوم خود باشند.
چنین بهره‌گیری از اعتقادات مذهبی و ترویج کشف و کرامات و سوء استفاده از مهدویت و عاشورا موجب می‌شود، تا هرکسی برای خود دکانی باز کند و مدعیان مهدویت و ملاقات و رؤیت، اعتقادات مردم و نسل جوان را تضعیف ‌كنند و زمینه استهزا و تمسخر دستگاه‌های تبلیغاتی بیگانه و دشمنان اسلا‌م و تشیع را فراهم سازند. هرچند صاحبان قدرت ممکن است ضعف‌ها، کاستی‌ها، و سوء مدیریت‌ها و... خود را با سوء استفاده از آموزه انتظار و مهدویت مخفی سازند، اما نتیجه این اعمال، ایجاد شک و تردید نسبت به اصل این آموزه است.همین سوء استفاده‌ها ممکن است در رابطه با عاشورا عزاداری و امام حسین(ع) نیز صورت گیرد که قطعاً باعث وهن شعائر مذهب می‌گردد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اوقات شرعی

کتاب های منتشر شده

شما اینجا هستید: خانه مقالات متفرقه ترویج افکار منحط به نام دین