حدیث وحی

    یکشنبه, 25 آذر 1397

تداوم حصر و شرایط امنیتی، مردم را از اصلاح ناامید می کند

عضو برجسته مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم درباره نتایج ادامه حصر رهبران جنبش سبز و حبس زندانیان سیاسی و تداوم روند امنیتی موجود گفت: ادامه چنین شرایط امنیتی که تاکنون هیچ نتیجه مثبتی هم به همراه نداشته، تنها باعث می شود که مردم نسبت به امکان اصلاح ناامید شوند که این ناامیدی می تواند نتایج بسیار تلخی داشته باشد.....

آیت الله محمدعلی ایازی در گفتگو با خبرنگار کلمه با بیان مطلب فوق افزود: البته آقایان نگرانی داشتند که اگر حصرشدگان بیرون باشند چنین و چنان می شود، در حالی که راه حل درست پیگیری گفتگو با آنها بود تا زمینه این شک و تردیدها را از خود دور کنند.
فضای امنیتی، نگاه به خارج را جایگزین اصلاح از درون می کند
وی با بیان اینکه امنیتی کردن فضا فقط به تعمیق شکاف ها و اختلاف های داخلی منجر شده و هیچ ثمره مثبتی برای هیچ کس نداشته، ادامه داد: اولین اثر امنیتی کردن فضا، ناامید کردن مردم از اصلاح گری است. نکته ای که امام خمینی (ره) در خاطره اش از زمان ورود متفقین به ایران نسبت به آن هشدار می دهد و نقل می کند که مردم به جای مقاومت در برابر نیروی خارجی، از آنها استقبال کردند و در نتیجه هشدار دادند که حکومت با مردم طوری رفتار نکند که از دشمن خود استقبال کنند. این اتفاق ناشی از ناامیدی مردم به اثربخشی خود و اصلاح گری است.
آیت الله ایازی با ابراز نگرانی از اینکه حکومت به فکر اصلاحات نباشد و در نتیجه چنین خطراتی جامعه را تهدید کند، اقزود: توصیه مشفقانه این است که به سمتی نرویم که مردم مایوس شوند.
خاطره امام خمینی درباره استقبال مردم از اشغال ایران توسط متفقین
وی که اخیرا با محور قرار دادن خاطره امام خمینی از زمان ورد متفقین به ایران، یادداشتی را به تفصیل در این باره نوشته است، اظهار داشت: “کسی که نگران مردم ایران و تهران است، باید بداند که نگرانی را دستگاه نظامی نمی تواند برطرف کند. در کشور مقوله های فرهنگی را با فرهنگ و مقوله های سیاسی را با سیاست می توان حل کرد و نه ترساندن و رعب ایجاد کردن. آن هم با آزادی و قدرت انتخاب مردم و گرنه نتیجه معکوس می دهد.”
این استاد حوزه و دانشگاه، سپس به نقش علمای دینی در شرایط حاضر پرداخت و تصریح کرد: علما در شرایط حاضر باید نقشی که در تاریح علمای بزرگ در حمایت از مردم و مبارزه با بدعت ها داشتند را ایفا کنند.
علما با نصیحت کردن مسئولان، در کنار مردم قرار گیرند
این مفسر قرآن و کارشناس دینی با اشاره به نامه امام سجاد (ع) به محمدبن مسلم زهری، از علمای هم عصر امام درباره خطر کتمان حقایق دینی و خودداری از انجام وظیفه درمقابل حاکمیت، گفت: طبق نظر این امام بزرگوار، وظیفه علما این است که در برابر بدعت و غلو و انحراف ها بایستند و در مشکلات و ستم ها، کنار مردم قرار بگیرند و از آنها دفاع کنند.
وی با تاکید بر نقش مهم علمای دینی برای نصیحت به رهبران جامعه دینی تحت عنوان «النصیحة لائمة المسلمین»، گفت که انجام این وظیفه از سوی علمای دینی در شرایط حاضر بسیار مهم است.
از فرصت انتخابات برای حل مسائل استفاده کنیم
عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم سپس به موضوع انتخابات پرداخت و گفت: انتخابات فرصتی برای حل مسایل باقی مانده در کشور است تا شرایط به سمت بهبود و اصلاح پیش برود و نباید از این فرصت به سادگی گذشت.
آیت الله ایازی افزود: همیشه انتخابات با توجه به شرایط خاصی که ایجاد می کند، فرصتی برای گفتگو و طرح مسایل و مشکلات بوده است. در حال حاضر هم که کشور از مشکلات متعدد و زیادی رنج می برد، از این فرصت برای گفتگو و عبور از این مرحله به سمت حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی مردم استفاده کنیم.
وی با ابراز اینکه مردم از شرایط بسیار سخت اقتصادی رنج می برند، اظهار داشت: ما گزینه دیگری غیر از انتخابات نداریم. اصلاحات با تندی و رادیکالیسم سازش ندارد. از این فرصت تاریخی برای باز کردن راه تغییر باید استفاده کنیم. انتخابات فرصتی است تا از خلال فرصت ایجاد تغییرات، با یکدیگر گفتگو کنیم، با هم بیندیشیم و زمینه های رفع کدورت ها و مشکلات را پیدا کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اوقات شرعی

کتاب های منتشر شده

شما اینجا هستید: خانه گفتار مصاحبه ها تداوم حصر و شرایط امنیتی، مردم را از اصلاح ناامید می کند